İleri Teknoloji Laboratuvar

En yüksek teknoloji test laboratuarları ve teknikleriyle sağlam ve uzun ömürlü ürün ağacı.

TASARIM & ÜRETİM

Doğanlar Tarım, kendi alanındaki uzmanlaşmış, eğitimli çalışanları ile sıcak dövme sektöründe uzun yıllara dayanan kalıp tasarım deneyimine sahiptir.

Üretime yönelik yeni ürünler ve alt parça bileşenlerini teknik çizimler yaparak ve 3D katı model oluşturma tekniklerini de kullanarak yapmaktadır.

Tasarımlarımızı ve ürünlerimizi günümüzün vazgeçilmez teknolojisi olan bilgisayarlı tasarım ve imalat programlarından CATIA, VISI, Cad/Cam, Sac metal uygulamaları için BySoft7 kullanılmaktadır. Ortaya çıkartılan dijital veriler sayesinde, yapılabilirlik öngörüsü ile beraber uluslararası standartlarda yüksek kalitede ürünler üretebilmektedir.


Traktör Üç Nokta Askı sistemler, çeki sehpa grupları, hidrolik destekli ürünler ve ön hidrolik üç nokta kaldırma sistemleri, C Tipi kancalar, tarım aletleri çalışmalarımız ve ileri seviye kalıp tasarımlarımız gelişerek devam etmektedir.

Kalite
Kontrol

İşletmemizde bulunan 4 farklı Kalite Laboratuvarında satın alınan hammadde / malzeme analizlerinden, bitmiş ürün ömür/fonksiyon testlerine kadar birçok analiz ve değerlendirme yapılabilmektedir.

Çelik hammaddenin Spektral analizi, Manyetik Parçacık ile Yüzey Çatlak kontrolü, İnklüzyon Seviyesi, Sertlik ve Dövülebilirlik Kontrolleri yapılarak kalite birimi tarafından uygunluk onayı verildikten sonra prosese alınır.

0,01 mm hassasiyetinde 2D ve 0,001 mm hassasiyetinde 3D ölçümler yapılabilmekte, dijital ve analog boyutsal ölçüm aletleri ile birçok iç/dış ve konum mastarları kullanılarak ürünlerimizin müşteri istek ve şartlarına uygunluğu doğrulanmaktadır.

Isıl işlem prosesinden geçirilmiş ürünlerden / hammaddelerden alınan numunelerin; Rockwel, Brinell, Mikro Vickers Sertlik Ölçüm Cihazları ile sertlik değerleri ölçülebilmektedir. İndüksiyon işleminden geçirilen ürünlerin yüzey sertliği ve sert tabaka derinlikleri kontrol edilebilmekte, çekirdek sertlikleri ölçülebilmektedir. Numune parça hazırlanarak dağlama yöntemiyle Optik Mikroskopta parçanın mikro yapısı incelenebilmekte ve fotoğraflanabilmektedir.

Ürünlerimizden olan; Hidrolik Silindirlerin basınç altında sızdırmazlık testleri yapılabilmekte, müşterilerimizin özel istekleri doğrultusunda tasarlanan fonksiyon ve ömür test cihazları ile proje başlangıcından itibaren mühendislik çalışmaları ile hizmet verilmektedir.

Çeliklerin uluslararası standarda / müşteri şartnamesine göre hazırlanan çekme test çubuklarının, çekme analizi yapılarak; çekme, akma, kopma mukavemetleri tespit edilebilmektedir.

3D CMM Ölçüm Cihazı ile ürün bazlı programlar hazırlanarak; mikron hassasiyetinde ölçümleri yapılabilmekte ve proses doğrulanmaktadır.Boya ve Kaplama prosesi sonrası, Boya Kalınlığı Ölçüm Cihazı ile kontroller yapılabilmektedir.